Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Nawóz ze ścieków

Utworzono dnia 08.10.2015
Czcionka:

W Sandomierzu zakończono jedną z największych inwestycji ostatnich lat. Chodzi o wymianę infrastruktury kanalizacyjnej na Starym Mieście i modernizację oczyszczalni ścieków, co pozwoli na produkcję i sprzedaż wysokogatunkowego nawozu organicznego. Koszt inwestycji to około 25 mln zł netto.

W uroczystym podsumowaniu inwestycji uczestniczyli przedstawiciele inwestora - Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Sandomierzu, przedstawiciele władz miasta i wykonawcy zadania, jak również instytucji, które inwestycję współfinansowały. Siedemdziesiąt procent kosztów przedsięwzięcia pochodziło ze środków unijnych, resztę dołożyła spółka.

Wykonane prace, jak podkreślali eksperci i przedstawiciele władz miasta, na wiele lat obniżą koszty funkcjonowania sandomierskiej oczyszczalni ścieków, ale też w znaczny sposób przyczynią się do zabezpieczenia skarpy Starego Miasta. Wymiana całej sieci wodociągowej, wraz z przyłączami, z punktu widzenia stabilności skarpy było bardzo ważnym, niezbędnym wręcz posunięciem. Stary, zbudowany jeszcze z rur żeliwnych system kanalizacyjny był niezwykle awaryjny, a częste awarie sieci przyczyniały się do osuwania lessowego gruntu. Z tego powodu na Starówce coraz częściej pojawiały się zapadliska. Problem został zażegnany, gdy starą sieć kanalizacyjną wymieniono na nową, wykorzystując do tego celu rury z tworzywa sztucznego, o wiele bardziej wytrzymałe, a przede wszystkim elastyczne i zgrzewane na złączach, co minimalizuje awarię w tych newralgicznych miejscach. - Kanalizacja deszczowa pozostała bez zmian, bo była w dobrym stanie, natomiast całkowicie wymieniona została kanalizacja sanitarna oraz sieć wodociągowa. Tam, gdzie nie było możliwości wymiany, kanały sanitarne zostały poddane renowacji. W ramach tego zadania wykonany został również odcinek sieci kanalizacyjnej na ulicach Holowniczej i Trześniowskiej w prawobrzeżnym Sandomierzu - informuje Kazimierz Stolarski - prezes PGKiM.

W ramach inwestycji przeprowadzono również modernizację oczyszczalni ścieków. Pierwszy jej etap dotyczył remontu budynków oczyszczalni i wymiany niektórych urządzeń. Podczas drugiego zakupiono specjalną wirówkę do przerobu osadów ściekowych na granulat, który może służyć jako wysokojakościowy nawóz organiczny, co przy braku na tym terenie produkcji zwierzęcej, może być doskonałym zamiennikiem. - Obecnie jesteśmy na etapie wdrażania systemu przetwarzania odpadów na nawóz. Docelowo chcielibyśmy sprzedawać gotowy produkt rolnikom. Zanim to jednak nastąpi, musimy wybrać odpowiednią technologię produkcji i stworzyć system jego dystrybucji - dodaje prezes spółki.

(jż)

Artykuł ukazał się w dniu 07.10.2015 na łamach "Tygodnika Nadwiślańskiego"

Imieniny

Przyjęcia interesantów

Pan Prezes przyjmuje interesantów
w każdy poniedziałek od godz. 1500 do 1600

Wirtualny Cmentarz

Stan wodomierza

Faktura elektroniczna

Kalendarium

Październik 2018
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Zegar

Ankieta

Jak ocenisz naszą stronę?

Wyniki